ABC wymiany klocków hamulcowych
|W życiu kierowcy przychodzi taki moment w którym musi udać się do warsztatu i naprawić hamulce. Jest to o tyle ważne, gdyż układ hamulcowy umożliwia zatrzymanie się pojazdu. Zasadniczo serwis kończy się na wymianie kloców hamulcowych, ale czy powinien?
Kiedy wymienić klocki hamulcowe
Pierwszą podstawową kwestią jest czas w jakim należy dokonać wymiany klocków hamulcowych. Właściwym momentem jest chwila, gdy ich grubość będzie mniejsza niż 1,5 mm. Wówczas powinna zapalić się odpowiednia kontrolka na desce rozdzielczej samochodu. Oznacza to konieczność ich natychmiastowej wymiany. Jednak gdy już podejmujemy się serwisu klocków hamulcowych, należałoby przyjrzeć się w jakim stanie znajdują się tarcze hamulcowe. Dlaczego? Zasadniczo ich stan wpływa na żywotność samych klocków, a ponadto mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Prostym sposobem na samodzielne dokonanie inspekcji tarcz hamulcowych jest kontrola rantu, jeśli jest zbyt ostry można dokonać wymiany lub stoczyć je.
Toczenie racz hamulcowych czyli…
W chwili gdy mówimy o toczeniu tarcz hamulcowych, mamy na myśli proces polegający na zeszlifowaniu osadu oraz rdzy znajdującej się na powierzchni tarczy hamulcowej. Powoduje to jej wygładzenie, a tym samym równą i właściwą prace. Jeśli jednak z jakiś przyczyn toczenie jest niemożliwe trzeba dokonać wymiany. Najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest udanie się do profesjonalnego warsztatu, który dokona wymiany tarcz oraz klocków hamulcowych. Należy również pamiętać o skontrolowaniu kondycji w jakiej znajdują się przewody hamulcowe. Z pozoru błahostka, ale wpływają one na przepływ ze zbiorniczka wyrównawczego płynu hamulcowego do układu. Standardowo montowane są przewody gumowe, które wraz z upływem czasu i przejechaniu pewnej ilości kilometrów ulegają zniszczeniu. Ponadto mają one tendencję do bycia przecinanymi przez wszelkiego rodzaju kamienie, szkło bądź inne przedmioty w momencie, gdy poruszamy się z dużą prędkością. Dobrym i zarazem tanim sposobem na uniknięcie uszkodzenia przewodu hamulcowego jest jego wymiana na miedzowe lub aluminiowe.
Biorąc pod uwagę wielkość rynku części samochodowych, sam w sobie wybór odpowiednich tarcz i klocków hamulcowych nie wydaję się łatwy. To tylko pozory. Producenci samochodów dokładnie wskazują specyfikację części. Niemniej, zawsze bezpieczniej jest wymieniać na części na takie same podzespoły, jakie mamy obecnie zamontowane w naszym samochodzie. Nie wpłynie to negatywnie na pojazd a zaoszczędzi nam kłopotów związanych z niewłaściwymi tarczami hamulcowymi czy klockami. W przypadku niewłaściwego doboru wskazanych podzespołów nie pomoże ani toczenie tarcz ani szlifowanie klocków, zaradzić może jedynie ich ponowna wymiana.
Pozornie prosta sprawa, dotycząca serwisu hamulców, może dostarczyć nam, kierowcom, wiele kłopotów. Należy dbać o dobre części i prawidłową wymianę tak klocków jak i samych tarcz. Nie wolno nam również zapominać o przewodach hamulcowy.