Amortyzatory
|Jednym z podstawowych elementów budowy każdego pojazdu mechanicznego są amortyzatory. Ich zadaniem jest po pierwsze maksymalne wytłumienie rozkołysu samochodu, który powstaje najczęściej w czasie jazdy nawet po niewielkich nierównościach, a po drugie zapobieganie podskokom kół i ich odrywaniu się od nawierzchni drogi.
Ze względu na rodzaj wykonywanej pracy amortyzatory możemy podzielić na jedno- i dwustronne. Amortyzatory jednostronnego działania przeciwdziałają oddalaniu się ramy od osi – tłumią drgania tylko przy odciążeniu auta, zaś te dwustronnego działania tłumią drgania zarówno wówczas, gdy koło unosi się na wyboju jak i wtedy, gdy koło opada w zagłębienie drogi.
Ze względu na wykonanie i zasadę działania tłumika hydraulicznego, amortyzatory można podzielić na: skrzydełkowe, tłokowe oraz teleskopowe. Obecnie produkowane pojazdy mechaniczne, w szczególności samochody osobowe, wyposażane są w amortyzatory teleskopowe. Charakteryzują się one dość prostą konstrukcją, najczęściej nie wymagają dodatkowych akcesoriów takich jak: dźwignia, drążki czy cięgła. Co ważne mieszczą one w sobie stosunkowo dużo cieczy i pracują z umiarkowanymi ciśnieniami roboczymi, w pojazdach powinny być umieszczanie w pozycji pionowej.
Amortyzatory napełnia się tzw. płynem amortyzatorowym, składającym się najczęściej w 60% z oleju transformatorowego i w 40% z oleju turbinowego. Powinien być on w jak najmniejszym stopniu wrażliwy na zmiany temperatury, minimalnie powinna się zmieniać także jego lepkość.
Na to jak długo nasze amortyzatory zachowają sprawność wpływają zarówno warunki drogowe, jak i czas ich użytkowania. Objawami ich uszkodzeń są m.in. wycieki oleju, pęknięcia tulei mocujących, korozja tłoczysk. Najbardziej niebezpieczną usterką amortyzatorów jest ich zatarcie, którego efektem jest całkowita niemożnością tłumienia drgań osi i nadwozia.
Zużyte, niewłaściwie działające amortyzatory znacznie wydłużają drogę hamowania, zwiększają również prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg w czasie jazdy na mokrej nawierzchni. Co ciekawe, nadmierne kołysanie samochodu, spowodowane uszkodzeniem amortyzatorów, może być także przyczyną oślepiania innych użytkowników drogi.
Amortyzatory zachowują swoje funkcje przez około 60-80 tys. km, po przejechaniu tego dystansu trzeba poddać je wymianie, co ważne robimy to zawsze parami. Zaleca regularną kontrolę amortyzatorów, wystarczy docisnąć maskę samochodu i jego bagażnik w okolicach kół, jeśli samochód szybko wróci do pozycji wyjściowej to wszystko jest w porządku, gdy kilka razy się zabuja może to oznaczać konieczność wymiany amortyzatorów, warto wówczas udać się do profesjonalnego warsztatu celem przeprowadzenia dokładnego badania.