Bezpieczny wjazd na autostradę

shutterstock_328834118_small

Jazda autostradą i drogami ekspresowymi

Autostrady i drogi ekspresowe są najbezpieczniejszymi rodzajami dróg na całym świecie. Dochodzi na nich jedynie do 1% wszystkich wypadków, aczkolwiek ze względu na znaczne prędkości z jakimi poruszają się po nich pojazdy, niosą one ze sobą olbrzymie skutki. Wielu kierowców po przekroczeniu bramek wjazdowych na autostradę zachowuje się tak, jakby brali udział w rajdzie samochodowym, za nic mają obowiązujące na nich przepisy. Jak bezpiecznie wjechać na autostradę, bez narażania się na utratę życia i zdrowia?

Przede wszystkim zawsze dostosuj swoją prędkość do aktualnie panujących warunków atmosferycznych oraz do obowiązujących na danym odcinku ograniczeń prędkości. Po przekroczeniu szlabanu spokojnie kieruj się naprzód, czuwając nad tym by trzymać się swojego pasa, nie przecinaj pasów pobocznych, może to spowodować zajechani drogi i kolizję.

Po dotarciu do pasa rozbiegowego spokojnie zwiększaj swoją prędkość, wykorzystaj przy tym całą długość pasa. Dzięki szybkiej  jeździe, płynnie zmienisz pas ruchu i tym samym nie zmusisz innych kierowców do nagłego hamowania. Jeśli widzisz, że nie ma miejsca by wjechać na właściwy pas zwolnij prędkość i oczekuj na pojawienie się takiej możliwość. W żadnym wypadku nie próbuj się wepchnąć na siłę może to skutkować ogromnym konsekwencjami. Po zjechaniu z pasa rozbiegowego dynamicznie zwiększaj prędkość, bacznie obserwując to co dzieje się za Tobą oraz na sąsiadującym pasie.

Zapamiętaj! Dobrym zwyczajem panującym wśród kierowców, jest zjeżdżanie na lewy pas i umożliwianie bezpiecznego włączenie się do ruchu samochodom znajdującym się na pasie rozbiegowym. Najczęściej manewr ten wykonują kierowcy samochodów ciężarowych, aczkolwiek coraz więcej osobówek również zaczyna tak reagować na widok aut znajdujących się na tym pasie.

Dodaj komentarz