Jak dobrać najlepsze opony letnie do swojego samochodu?

Na dworze robi się coraz cieplej. W końcu mamy upragnioną kalendarzową wiosnę. To doskonały czas, by zamienić opony zimowe na letnie. Nad wymianą powinno się pomyśleć, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się już powyżej siedmiu stopni Celsjusza. Dla tych, którzy jeszcze nie zmienili ogumienia w swoim aucie, przygotowaliśmy parę rad na temat tego, jak dobrać najlepsze opony na nadchodzące ciepłe miesiące.

wymiana opon z zimowych na letnie

Rozmiar – ale jaki?

Zakup ogumienia należy rozpocząć od ustalenia jego rozmiaru w naszym pojeździe. Jeśli zupełnie nie macie pojęcia o tym, jakiej dokładnie wielkości są wasze opony, zasugerujcie się zaleceniami producenta posiadanego przez was auta. Z wymiarami ogumienia łączy się ustalony indeks jego nośności oraz prędkości. Zwracając uwagę na te dwa czynniki i stosując się do nich, mamy większą szansę na to, że w pełni spożytkujemy możliwości naszego auta.

Średnica kół powinna być taka sama jak zaleca firma, która wyprodukowała wasz samochód. Mogą być one jedynie maksymalnie 2 procent większe, jeżeli zdecydujecie się na zamienniki. Warto o tym pamiętać, bo źle dobrane opony mogą bardzo zmniejszyć komfort podczas jazdy, a także przyczynić się do zaburzenia działania układu wspomagania kierownicy.

Istotny podział na klasy opon

Wybierając ogumienie samochodu trzeba zwrócić uwagę na to, iż opony będą należeć do jednej z czterech głównych klas. Ich rodzaje różnią się cenami i pochodzą od przeróżnych producentów.

Pierwszy poziom to tzw. wyższy standard, czyli produkty takich marek jak Michelin, Dunlop czy Continental. Te firmy gwarantują najwyższą jakość swoich gumowych wyrobów, ponieważ istnieją na rynku już wiele lat, przez co ich doświadczenie jest spore. Opony tych producentów rzadko posiadają jakieś skazy, a ich stabilne parametry sprawdzają się w każdych warunkach – na mokrej i suchej jezdni. Takie ogumienie znakomicie nada się na jazdę po mieście, jak i podczas dłuższych podróży. Koszt jednej opony to 250–350 złotych.

Opony z następnej, nieco niższej półki to te, należące do klasy średniej. Wytwarzają je najpopularniejsi producenci, np. : Kleber, Hankook czy Yokohama. Ogumienie tego rodzaju często ma równie dobre właściwości, co poprzednie produkty jednak tylko w wybranych kategoriach. To zdecydowanie propozycja dla kierowców jeżdżących samochodem codziennie. Cena jednej opony jest zbliżona do kosztów poprzednich modeli, ponieważ zapłacimy za nią od 200 do 300 złotych.

Przyzwoitym ogumieniem w korzystnej cenie można nazwać produkty należące do klasy ekonomicznej. Firmy tworzące takie gumowe wyroby to m.in.: Dębica, Barum czy Nexen. Tego typu opony są nadal dobre jakościowo, lecz w takich okolicznościach jak np. jazda na wilgotnej jezdni, lepiej sprawdzą się produkty z wyższej półki. To idealny wybór dla osób, które podróżują mało, a ich styl jeżdżenia można określić jako spokojny. Koszt takiego ogumienia to 200–250 złotych za sztukę.

I ostatni rodzaj opon to najniższa klasa, czyli produkty tanie. W tej kategorii znajdują się m.in. produkty firm General, Toyo czy Apollo. Są to przykładowe wyroby firm – General, Toyo czy Apollo. Ogumienie tego typu z reguły cechuje się słabymi parametrami. Często bywa także mało stabilne oraz ma wady.

Pozostałe wskazówki, jak dobrać letnie opony

Kupując dobre opony musimy zwrócić uwagę nie tylko na ich markę, ale także na styl naszej jazdy i to jak często korzystamy z auta. Letnie ogumienie ma nam zapewnić odpowiednią przyczepność pojazdu oraz dynamiczne przemieszczanie się. Właśnie dlatego kolejnymi wyznacznikami, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze opon są: możliwość efektywnego hamowania na wilgotnej nawierzchni, stopień szumu na zewnątrz pojazdu, wytrzymałość na eksploatację bieżnika oraz dobra paliwowa wydajność, czyli spalanie paliwa (jak wiadomo dobór kół też ma na to wpływ).

Spełnienie tych wymagań daje nam gwarancję bezpieczeństwa, a także ma wpływ na wielkość kosztów, jakie pochłania korzystanie z samochodu. Zaś im rozsądniejsza wydajność paliwa, tym więcej oszczędza się na tankowaniu. A przecież pojazdy miejskie mają uchodzić za tanie środki transportu.

Widać jak wiele czynników wpływa na to by wybór idealnych opon letnich był właściwy. Dokładnie analizując podane argumenty mamy większą szansę na to, że nasz zakup będzie trafiony i posłuży nam przez długi czas.

Dodaj komentarz