Jazda w mieście

shutterstock_127974683_small

Miejska jazda wymaga od kierowców sporego zaangażowania, czujności i ostrożności. Ilość samochodów poruszających się po naszych drogach, w tym także po centrach miasta nieustannie rośnie. Coraz częściej na ulicach pojawiają się skutery oraz rowery, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Niestety powolna jazda w mieście, spore korki, a do tego brak uprzejmości na drodze to polska codzienność. Jak zatem poruszać w się w miejskiej dżungli, na co zwrócić szczególną uwagę?

Kierowca – Obserwator

Obowiązkiem każdego kierowcy jest dokładnie obserwowanie otoczenia wokół samochodu (również tego co się dzieje za naszym autem), a także pobocza oraz chodników. Szczególną ostrożność należy zachować przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych, czy szkoły lub przedszkola. Kierowca musi być przygotowany do tego by w jednej chwili móc zatrzymać auto.

Przestrzeganie prędkości

Jazda z narzuconą z góry prędkością powinna być na stałe zapisane w naszych nawykach. Najczęstszymi ofiarami wypadków są piesi, którzy w starciu z pędzącym samochodem nie mają żadnych szans. Dostosowanie prędkości do obowiązujących przepisów to większa szansa wyhamowania przed niespodziewaną przeszkodą, jak wskazują liczne badania kierowca dostrzega pieszego mniej więcej w odległości 36 m przed pojazdem. Biorąc pod uwagę fakt, że droga hamowania przy poruszaniu się z prędkością 50 km/h wynosi 28 m,
a przy prędkościach 60 i 75 km/h odpowiednio 36 i 51 m, wynika że jadąc szybciej niż 50 km/h nie mamy szans na wyhamowanie! Warto o tym pamiętać za każdym razem, gdy
w obszarze zabudowanym mamy ochotę wcisnąć mocniej pedał gazu.

Obowiązkowe kierunkowskazy
Jeśli planujemy wykonanie manewru na drodze nie zapominajmy o włączeniu kierunkowskazów. Niezwykle ważne jest to aby sygnał włączyć na tyle wcześnie, żeby pozostali uczestnicy drogi mieli szansę go zauważyć. Manewr skrętu, czy zmiany pasa najlepiej rozpocząć po 3-4 cyklach pracy kierunkowskazu, upewniając się uprzednio, że pas ruchu jest wolny i nie zajedziemy nikomu drogi.

Kultura to podstawa

Poruszanie się po miejskich drogach będzie o wiele łatwiejsze jeśli kierowcy wykażą się kulturą i empatią, w stosunku do wszystkich pozostałych uczestników ruchu (motorowerzystów, cyklistów oraz pieszych). Przepuszczenie osób zbliżających się do przejścia dla pieszych zajmie nam zaledwie kilkanaście sekund, a pieszym pozwoli bezpiecznie przedostać się na drugą stronę ulicy. Udzielenie pierwszeństwa kierowcy zmieniającemu pas spowoduje, że przestanie on blokować przejazd innym pojazdom. W przypadku zwężenia pasów, jazda na tzw. „zakładkę” jest jednym ze sposobów na rozładowanie korków, a nie jest „cwaniactwa” jak powszechnie kierowcy uważają. Ważnym elementem naszych dróg są również rowerzyści i motorowerzyści – prowadź auto tak by czuli się bezpieczni, nie zajeżdżaj im drogi, zatrzymuj się tak, aby mogli Cię ominąć z prawej strony, a w przypadku przejeżdżania przez ścieżki rowerowe pamiętaj, że to oni, a nie Ty mają wówczas pierwszeństwo.

Stosowanie się to tych kilku podstawowych wskazówek sprawi, że poruszanie się po naszych drogach będzie łatwiejsze, bezpieczniejsze i co ważne stanie się dla wszystkich przyjemnością.

Dodaj komentarz