Kontrola trzeźwości kierowców

shutterstock_233027947_smallBadanie trzeźwości kierowców to jedno z działań prewencyjnych prowadzonych coraz częściej przez patrole policji na naszych drogach. Obowiązkiem każdego prowadzącego pojazd jest zastosowanie się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy, w tym także poddanie się badaniu. Może się ono odbyć przy wykorzystaniu jednej z następujących metod:  badanie wydychanego powietrza, analiza krwi lub moczu.

Z uwagi na łatwość oraz szybkość przeprowadzania badania najczęściej  wykorzystywane jest badanie wydychanego powietrza. Odbywa się ono za pomocą alkomatów przesiewowych zwanych także bezustnikowymi, które wskazują  zawartość alkoholu w powietrzu.  Kiedy tego rodzaju alkomat wskaże wynik większy od 0,0 kierowca poddawany jest kolejnej kontroli tym razem przy użyciu alkomatu z jednorazowym ustnikiem. Co ważne ustnik powinien być rozpakowany w obecności kierowcy. Po ponownym ukazaniu się wyniku dodatniego kolejne badanie jest powtarzane po upływie 15 minut, jeśli i ono okaże się pozytywne kierowca przewożony jest na badanie krwi. W przypadku, kiedy kierowca odmawia badania alkomatem lub nie jest w stanie poprawnie wykonać wydechu niezwłocznie przewożony jest do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej na badania ambulatoryjne.

Zgodnie z obowiązującym prawem wynik od 0,2 do 0,5‰ (od 0,1 do 0,25 mg/l) wskazuje na stan po spożyciu alkoholu i traktowane jest to jako wykroczenie, za które grozi mandat karny w wysokości od 50 do 5000 zł, pozbawienie wolności na okres od 5 do 30 dni, 10 punktów karnych oraz utrata prawa jazdy nawet na 3 lata.

W przypadku „wydmuchania” wyniku wyższego niż 0,5‰ (powyżej 0,25 mg/l) mówimy już o popełnieniu przestępstwa, za które grozi grzywna w wysokości 5000 lub  10000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, 10 pkt karnych, od 5 miesięcy do 12 lat więzienia (w zależności od tego, czy jest to recydywa i czy sprawca doprowadził do wypadku z ofiarami) oraz nawet dożywotnia utarta prawa jazdy.

Dzięki regularnie przeprowadzanym kontrolom oraz częstym akcjom „Trzeźwy poranek” liczba pijanych kierowców poruszających się po naszych drogach systematycznie spada. W 2013 roku funkcjonariusze dokonali 8,8 mln kontroli trzeźwości (ujawniając 163 177 pijanych kierowców), a w 2014 roku kontroli było 15,4 mln (i 141 203 złapanych kierowców).

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz