Nocna jazda. Przygotuj się do drogi

shutterstock_120451069_small

Jazda samochodem po zmroku i w nocy  wymaga od kierowców maksymalnego skupienia i uwagi. Ograniczona widoczność, oślepiające światła samochodów jadących z naprzeciwka niekorzystnie wypływają na komfort prowadzenia pojazdu. Jak poprawić bezpieczeństwo swoje i innych w tych niesprzyjających okolicznościach?

Jazda samochodem w nocy, na co zwrócić uwgę

Odpowiednie ustawienie świateł

Na szczególną uwagę zasługują światła samochodu. Zadbaj o ich właściwe ustawienie, przy okazji obowiązkowego przeglądu pojazdu poproś mechaników o wyregulowanie  przednich reflektorów. Równie ważny jest stan żarówek, przed wyjazdem w trasę upewnij się, że wszystkie działają i świecą z odpowiednią mocą.

Czystość szyb i reflektorów

Drugim podstawowym elementem wpływającym na bezpieczeństwo nocnych wojaży jest czystość reflektorów i szyb. Okna samochodowe koniecznie należy myć zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz pojazdu. W czasie podróży regularnie przecieraj szyby płynem do spryskiwaczy, szczególnie wówczas, gdy poruszasz się  po mokrej nawierzchni i spod kół innych samochodów prosto na Twoją szybę rozpryskiwana jest woda. Pamiętaj również o przetarciu reflektorów, spowoduje to wydobywanie się większego strumienia światła i staniesz się bardziej widoczny dla kierowców jadący w przeciwną stronę.

Światło wewnątrz pojazdu

Jeśli masz możliwość regulacji ostrości podświetlenia deski rozdzielczej – ustaw ją tak by jak najmniej rozpraszała Twoją koncentrację, nawigację samochodową przestaw na tryb nocny – intensywne światło osłabia zdolność obserwacji tego co się dzieje na zewnątrz. W przypadku podróżowania z pasażerami poproś ich o korzystanie z telefonów komórkowych, tabletów i innych gadżetów w taki sposób, żeby wydobywające się z nich światło było dla Ciebie niewidoczne.

Obserwuj drogę

W czasie nocnych podróży bardzo dokładnie obserwuj drogę, pobocze oraz chodniki. Szczególną ostrożność zachowaj przy nieoświetlonych przejściach dla pieszych. Unikaj patrzenia w światła innych samochodów – powoduje to krótkotrwałe oślepienie, które może doprowadzić do nieszczęścia. Korzystaj ze świateł drogowych – mają one zdecydowanie większy zasięg, przez co jazda staje się łatwiejsza, pamiętaj jednak o ich wyłączaniu by nie oślepiać innych kierowców. Odpowiednio wcześnie sygnalizuj wszelkie manewry, pamiętając przy tym, że to co widoczne jest dla Ciebie, niekoniecznie jest widziane przez pojazdy jadące za Tobą.

Dodaj komentarz