Przepisy drogowe, a ruch lewostronny

shutterstock_58325335_small

W kilkudziesięciu krajach na całym świecie obowiązują przepisy ruchu drogowego nakazujące pojazdom poruszanie się przy lewej krawędzi jezdni. Co ciekawe zasada pierwszeństwa na skrzyżowaniach nie jest odwrotna, od tych obowiązujących w ruchu prawostronnym, tam również obowiązuje pierwszeństwo z prawej strony (wyjątkiem w tym względzie jest Japonia).

Zasada ruchu lewostronnego pochodzi z czasów starożytnych, według niepopartych dokumentami przekazów, została  ona uregulowana prawnie w XIV w.  przez papieża Bonifacego VIII, który zarządził, że pielgrzymi mają poruszać się po lewej stronie drogi.

W Japonii zasada ruchu lewostronnego została wprowadzona na początku XVII wieku i wynikała z faktu, że pomiędzy samurajami poruszającymi się wąskimi uliczkami japońskich miast bardzo często dochodziło do kłótni o pierwszeństwo, zwłaszcza wówczas, gdy zaczepili się bronią noszoną u lewego boku.

Po świecie krąży także teoria, w myśl której lewostronny ruch jest następstwem tego, iż osoba prowadząca zaprzęg konny łatwiej i wygodniej pozdrawiała mijanych prawą ręką, a lejce trzymała w lewej.

Europejczycy przejście na ruch prawostronny zawdzięczają Francuzom, choć wg różnych podań przypisuje się to także Napoleonowi, który w ten sposób miał wywoływać zamęt w oddziałach wojskowych swoich przeciwników, przygotowanych do ewentualnych bojów z żołnierzami poruszającymi się lewą stroną. Inne podania przyjmują że zmiana została wywołana leworęcznością cesarza, a kolejne, że był to przejaw buntu wobec papieskich zarządzeń.

Wyprzedzanie na drogach z ruchem lewostronnym odbywa się po prawej stronie pojazdu wyprzedzanego, ronda objeżdża się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Dla ruchu lewostronnego produkowane są odpowiednio przystosowane samochody z kierownicą po prawej stronie i asymetrycznymi światłami mijania kierującymi snop światła w taki sposób by doświetlał  lewą stronę drogi.

 

 

Ciekawostka:

W Polsce, na pl. Szewczyka w Katowicach. W jednym z tuneli obowiązuje ruch prawostronny, natomiast w drugim, dostępnym wyłącznie  dla autobusów – ruch lewostronny. Wynika to z faktu, że łatwiejsza jest organizacja przystanków autobusowych, gdy autobusy poruszają się lewą stroną jezdni.

 

Kraje z ruchem lewostronnym:

Europa:

Wielka Brytania, Irlandia, Guernsey, Jersey, Malta, Cypr

 

Afryka:

Botswana, Kenia, Lesotho, Malawi, Mauritius, Mozambik, Zambia, Seszele, Zimbabwe, Somalia, Republika Południowej Afryki, Suazi, Tanzania, Uganda

 

Azja:

Bangladesz, Bhutan, Brunei, Chińska Republika Ludowa (w dwóch specjalnych regionach administracyjnych: Hongkong, Makau), Indie, Indonezja, Japonia, Malezja, Malediwy, Nepal, Pakistan, Singapur, Sri Lanka, Tajlandia

 

Ameryka Północna i Środkowa:

Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Anguilla, Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Dominika, Grenada, Jamajka, Kajmany, Montserrat, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad i Tobago

 

Oceania:

Australia, Fidżi, Kiribati, Nauru, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Wyspy Salomona, Samoa, Tonga, Tuvalu

 

Ameryka Południowa:

Gujana, Falklandy, Surinam

 

Dodaj komentarz