Jak działo sprzęgło? Sprawdź co i jak?

Awaria sprzęgła – co może się zepsuć

Sprzęgło jest jednym z tych elementów samochodu, bez którego nie ruszymy z miejsca. Zepsute oznacza dla wielu bardzo kosztową jego wymianę, dla innych jest powodem zrezygnowania z dalszego inwestowania w swój mocno wysłużony samochód. A to rodzi niemały problem, choć perspektywa zmiany auta dla wielu to pewnie niezła okazja do świętowania. Zapraszam do zapoznania się z kilkoma cennymi informacjami dotyczącymi dbania o sprzęgło, dzięki czemu zachowacie je w dużo lepszym stanie przez dłuższy czas.

 

Powody awarii sprzęgła

Najczęstszymi źródłem problemów, a co za tym idzie konieczności wymiany sprzęgła jest brak umiejętności posługiwania się nim. Przypomnij sobie, jak często ruszasz „z kopyta”. Pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, w jak dużym stopniu używanie go w ten sposób obciąża jego okładziny. W najgorszym przypadku po takiej jeździe mogą się one przepalić i konieczna będzie wymiana tarczy sprzęgłowej, a przy tym potrzebne jest wyjęcie z samochodu całej skrzyni biegów. Jak widzisz – niezły ambaras. Kolejnym błędem popełnianym przez kierowców, a wpływającym na żywotność omawianego elementu, jest nadużywanie go. Mam tutaj na myśli wciskanie go podczas jazdy bez zamiaru zmiany biegów. Technika prowadzenia samochodu wskazuje, by używać sprzęgła tylko i wyłącznie podczas ich zmiany, pamiętając, aby było dociśnięte – do końca. W innym wypadku może zużyć się łożysko wyciskowe oraz jego okładziny.

 

Nie myl się

Jak poprawnie obchodzić się ze sprzęgłem? Przede wszystkim najważniejsze -, żeby było zawsze zachowane w idealnym stanie. Ruszając, pamiętaj o zachowaniu rozsądnie niskich obrotów silnika, pohamuj się od ruszania z piskiem opon oraz od gwałtownego puszczania lewego pedału. Co ciekawe i zarazem stojące nieco w sprzeczności z tym, czego uczą nas na kursach prawa jazdy, stojąc w korku lub na światłach, pamiętaj, by “wrzucić bieg na luz” i nie czekać z włączonym biegiem. Zabieg ten oszczędza wszystkie elementy sprzęgła. Dodatkowo nie zapominaj, aby było ono zawsze wciśnięte do końca, a gazu dodawaj tylko w momencie, gdy upewnisz się, że hamulec ręczny jest zwolniony. Jednym z gorszych nawyków jest jazda na tzw. półsprzęgle, i tutaj rada szczególności dla Pań, radzimy do jazdy wybierać obuwie na płaskiej podeszwie. Pozwoli to zachować sprawność omawianej części przez dłuższy czas.

 

To już czas

Pewnie nie jeden z Was zastanawia się, po czym zorientować się, że sprzęgło w naszym samochodzie zaczyna szwankować lub jest w stanie nienadającym się do jazdy. Zwróć uwagę, czy nie chodzi za ciężko, może to oznaczać zużycie powierzchni styku łożyska oporowego ze sprężyną talerzową docisku. Także gdy usłyszysz po wciśnięciu lewego pedała charakterystyczny szum dobiegający ze strony skrzyni biegów, możesz być prawie pewien, że łożysko oporowe zostało uszkodzone. Bądź czujny także w sytuacji, gdy samochód zaczyna ruszać dopiero po całkowitym zwolnieniu sprzęgła albo przy nasilającym się szarpaniu pojazdu przy tym samym manewrze.

1 Komentarz

Dodaj komentarz