Wyprzedzanie na autostradzie
|Poruszanie się po autostradzie wielopasmowej wymaga od kierowcy dużej czujności i ostrożności. Jazda ze znacznie większą niż zazwyczaj prędkością pociąga za sobą wiele niebezpieczeństw, między innymi: krótszy czas na reakcję, gorsze przyspieszanie pojazdów, ogromne wpływy oporów powietrza oraz bocznych podmuchów a także zdecydowanie dłuższą drogę hamowania. Jedną z najważniejszych kwestii związanych z jazdą autostradą jest wyprzedzanie innych pojazdów.
Wyprzedzanie na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu jest znacząco łatwiejsze od wykonania tego manewru na jezdniach dwukierunkowych. Na drogach szybkiego ruchu (do których zaliczamy również autostrady), podobnie jak na wszystkich innych drogach obowiązuje zasada poruszania się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Przepisy Konwencji Wiedeńskiej pozwalają kierowcy pozostać podczas wyprzedzania na zajmowanym pasie ruchu (lewym) jeśli ma on zamiar wyprzedzać następny pojazd i nie utrudnia ruchu samochodom nadjeżdżającym z tyłu. W każdym innym wypadku jesteśmy zobowiązani do zajmowania prawego pasa po wykonaniu wyprzedzania.
Niezwykle sporną kwestią wśród kierowców jest wyprzedzanie pojazdów z prawej strony, nieustannie toczą się dyskusje, czy taki manewr jest dozwolony. Co na ten temat mówią przepisy?
Zgodnie z obowiązującym kodeksem drogowym wyprzedzanie innych pojazdów z prawej strony jest legalne, ale tylko wówczas gdy odbywa się na drodze jednokierunkowej lub dwukierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu. Co ważne droga dwukierunkowa musi mieć wyznaczone co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym, przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku. Wyprzedzanie z prawej strony na wymienionych wyżej drogach jest zabronione gdy dojeżdżamy do wierzchołka wzniesienia, znajdujemy się na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi lub na skrzyżowaniu.
Biorąc pod uwagę polskie realia – gdzie autostrady składają się z dwóch pasów ruchu w tym samym kierunku – wyprzedzanie z prawej strony nie jest dozwolone.