Klimatyzacja w samochodzie, zadbaj o jej czystość

Utrzymywanie sprawności mechanicznej klimatyzacji w swoim samochodzie to podstawa. Zupełnie inną kwestią jest dbanie o jej czystość. Należy pamiętać, że tylko bieżące usuwanie zanieczyszczeń tego układu zapewni nam komfortowe warunki podróży, a co ważniejsze będziemy mogli być spokojni o zdrowie podróżujących naszym samochodem.

Grzyby i mikroorganizmy

Układ klimatyzacji bez względu na model samochodu, z jakim mamy do czynienia, jest w bardzo dużym stopniu narażony na rozwój grzybów i innych mikroorganizmów. Dzieje się tak w szczególności ze względu na specyfikę jego pracy. Ze względu na ten fakt, warto co najmniej raz w roku (najlepiej przed sezonem letnim) przeprowadzić kompleksowe odgrzybianie układu klimatyzacji. Jeżeli już się na nie zdecydowałeś, masz do wyboru dwie opcje. Pierwsza to odgrzybianie za pomocą wytwarzania ozonu w kabinie pojazdu, druga – przy użyciu preparatów chemicznych.

 

Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie?

Odgrzybianie za pomocą wytwarzania ozonu

W zasadzie odgrzybiania za pomocą wytwarzania ozonu w kabinie auta nie jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie (chyba pracujemy w specjalistycznym warsztacie, mając fach w ręku). Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na fakt konieczności posiadania generatora ozonu. Co ciekawe, ozon to bardzo silny utleniacz i oprócz posiadanych właściwości bakteriobójczych, dzięki niemu można pozbyć się z samochodu wszystkich przykrych zapachów i szkodliwych mikroorganizmów. Pewnie jesteś ciekawy, ile takie przedsięwzięcie kosztuje. Pewnie Cię nie zaskoczę, ale to nie jest duży wydatek. Cały zabieg trwa około godziny, a zapłacimy za niego maksymalnie kilkadziesiąt złotych – zależy jeszcze, w jakim warsztacie i pewnie także od miejsca zamieszkania.

 

Odgrzybianie ultradźwiękowe

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z niechcianymi bakteriami czy mikroorganizmami w naszej klimatyzacji jest odgrzybianie ultradźwiękowe, swoją drogą bardzo skuteczne. Polega na rozpyleniu w samochodzie za pomocą specjalnego urządzenia preparatu chemicznego w postaci mgiełki. Taki preparat dociera do najdalszych zakamarków auta i skutecznie zwalcza wszystkie napotkane drobnoustroje czy inne niechciane bakterie. Jak każda rzecz, odgrzybianie tą metodą posiada pewne wady – między innymi fakt, że można wykonać je tylko i wyłącznie w warsztacie ze względu na konieczność posiadania specjalistycznego urządzenia. Dodatkowym minusem jest koszt samej usługi, znacznie droższy od odgrzybiania za pomocą wytwarzania ozonu w kabinie pojazdu, bo oscyluje w granicach 100-150 zł. Cóż, nie każdego stać na tego rodzaju usługę.

 

Odgrzybiać można także samemu, korzystając z różnego rodzaju dostępnych środków na rynku. Jednak nie ma tutaj gwarancji skutecznego wykonania zabiegu. Przy tej okazji należy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Jest to znakomity temat na osobny artykuł, możecie spodziewać się takiego w niedalekiej przyszłości.

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz