Lakierowanie pojazdów

shutterstock_140723248_small

Jednym z etapów produkcji samochodów jest ich lakierowanie, następuje ono tuż po spawaniu i polega na pokryciu karoserii aut lub ich elementów odpowiednim rodzajem i kolorem farby. Jak on przebiega?

W pierwszej kolejności karoseria jest poddawana obróbce wstępnej, przygotowującej do lakierowania. Następnie zanurza się ją w odpowiedniej wielkości wannach, w których nakładana jest pierwsza warstwa ochronna lakieru, której zadaniem jest zabezpieczenie karoserii przed korozją. Drugi etap to zgrubne uszczelnianie spoin oraz miejsc łączenia blach, po którym roboty lakiernicze nakładają na spód karoserii warstwę ochronną, której zadaniem jest zabezpieczenie podwozia przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Na podwozie nakłada się kolejno lakier gruntujący, bazowy i bezbarwny.

Przed nałożeniem lakieru gruntującego dokładnie oczyszczane są zewnętrzne elementy karoserii, następnie lakier jest aplikowany ręcznie w trudno dostępnych miejscach i dopiero wówczas do nakładania lakieru przystępują odpowiednio przystosowane do tego zadania roboty lakiernicze. Po nałożeniu pierwszej warstwy lakieru karoseria jest dokładnie czyszczona przy wykorzystaniu robotów myjących a następnie odsączana. Nakładanie lakierów bazującego i bezbarwnego przebiegają w podobny sposób.

Po nałożeniu wszystkich warstw lakieru poddaje się je szczegółowej kontroli, sprawdzana jest między innymi grubość powłoki lakierniczej oraz odcień. W końcowym etapie następuje konserwacja lakieru za pomocą wosku zabezpieczającego pojazd przed korozją.

Dzięki wykorzystaniu wysokiej klasy, nowoczesnych robotów lakierniczych można uzyskać bardzo wysoką jakość powłoki lakierniczej oraz zminimalizować ilość odpadów, co więcej przyczyniają się one do znacznych oszczędności finansowych oraz do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Dodaj komentarz